Belgian Lead Youth Cup 1 + OVJK, Sat, 19 Jan 2019 00:00:00 +0100, Klimax, Puurs

Discipline: Lead
League: Belgian Lead Youth Cup 2019
Status: Processed
Description: Provisional Timing:

8:00-9:00 registration
9:15-9:50 briefing followed by demonstration
10:00 start route 1 and ±12:30 start route 2

Each round starts with the paraclimber(s)

15:00 opening isolation and 15:20 closing isolation (provisional)
15:30 observation (provisional)
16:00 finals (provisional)



Junior Female

Number of competitors: 7

Name Bib number Nat. Team Reg#
Ine van Zegbroeck 804 BEL BVKB - Klimax
Nolwenn de Vocht 803 BEL Stone Climbing Factory
Gwendoline Joris 807 LUX Escal'Pades
Zara Cooreman 806 BEL Brussels Monkeys Climbing
Sophie Weber 801 LUX KSE
Lisa Hardiquest 802 BEL Stone Climbing Factory
Cathinka Tilborghs 805 BEL BVKB - Klimax

Ronde: Qualification - Routes: Number of competitors: 7

# Name Bib number Nat. Team
1 Gwendoline Joris 807 Escal'Pades
2 Nolwenn de Vocht 803 Stone Climbing Factory
3 Zara Cooreman 806 Brussels Monkeys Climbing
4 Cathinka Tilborghs 805 BVKB - Klimax
5 Lisa Hardiquest 802 Stone Climbing Factory
6 Ine van Zegbroeck 804 BVKB - Klimax
7 Sophie Weber 801 KSE
# Name Bib number Nat. Team
1 Lisa Hardiquest 802 Stone Climbing Factory
2 Ine van Zegbroeck 804 BVKB - Klimax
3 Sophie Weber 801 KSE
4 Gwendoline Joris 807 Escal'Pades
5 Nolwenn de Vocht 803 Stone Climbing Factory
6 Zara Cooreman 806 Brussels Monkeys Climbing
7 Cathinka Tilborghs 805 BVKB - Klimax
19-01-2019 18:18
# Name Bib number Nat. 1 2 1 League. Points Team
1 Cathinka Tilborghs 805 BEL 33 31+ 27+ 100.0 BVKB - Klimax
2 Lisa Hardiquest 802 BEL 30 22 24 80.0 Stone Climbing Factory
3 Gwendoline Joris 807 LUX 29 21 22+ 65.0 Escal'Pades
4 Ine van Zegbroeck 804 BEL 32 22+ 19+ 55.0 BVKB - Klimax
5 Zara Cooreman 806 BEL 29+ 17 51.0 Brussels Monkeys Climbing
6 Nolwenn de Vocht 803 BEL 29 19 47.0 Stone Climbing Factory
7 Sophie Weber 801 LUX 16 5+ 43.0 KSE

Youth A Female

Number of competitors: 12

Name Bib number Nat. Team Reg#
Morgane Daele 606 BEL
Katrina Bowen 613 BEL New Rock / EEA
Gitte Meus 601 NED Team Mountain Network
Lucie Watillon 607 BEL Team Club Alpin Brabant
Lucie Delcoigne 608 BEL
Pauline Oury 612 BEL Escal'Pades
Siri de Leus 605 BEL
Chloé Lambert 604 BEL Entre Ciel et Terre
Charlène Tilborghs 609 BEL BVKB - Klimax
Matilde Delogu 614 ITA Stone Climbing Factory
Shanni da Cunha e Silva 610 BEL BVKB - Klimax
Juliette Meunier 602 BEL Escal'Pades

Ronde: Qualification - Routes: Number of competitors: 12

# Name Bib number Nat. Team
1 Lucie Delcoigne 608
2 Chloé Lambert 604 Entre Ciel et Terre
3 Morgane Daele 606
4 Matilde Delogu 614 Stone Climbing Factory
5 Charlène Tilborghs 609 BVKB - Klimax
6 Juliette Meunier 602 Escal'Pades
7 Katrina Bowen 613 New Rock / EEA
8 Pauline Oury 612 Escal'Pades
9 Lucie Watillon 607 Team Club Alpin Brabant
10 Gitte Meus 601 Team Mountain Network
11 Siri de Leus 605
12 Shanni da Cunha e Silva 610 BVKB - Klimax
# Name Bib number Nat. Team
1 Katrina Bowen 613 New Rock / EEA
2 Pauline Oury 612 Escal'Pades
3 Lucie Watillon 607 Team Club Alpin Brabant
4 Gitte Meus 601 Team Mountain Network
5 Siri de Leus 605
6 Shanni da Cunha e Silva 610 BVKB - Klimax
7 Lucie Delcoigne 608
8 Chloé Lambert 604 Entre Ciel et Terre
9 Morgane Daele 606
10 Matilde Delogu 614 Stone Climbing Factory
11 Charlène Tilborghs 609 BVKB - Klimax
12 Juliette Meunier 602 Escal'Pades
19-01-2019 18:18
# Name Bib number Nat. 1 2 1 League. Points Team
1 Lucie Watillon 607 BEL 36 39+ Top 100.0 Team Club Alpin Brabant
2 Lucie Delcoigne 608 BEL 35+ 32 Top 80.0
3 Morgane Daele 606 BEL 34+ 34+ 31+ 65.0
4 Charlène Tilborghs 609 BEL 32 28 30+ 55.0 BVKB - Klimax
5 Pauline Oury 612 BEL 32+ 21+ 30+ 51.0 Escal'Pades
6 Juliette Meunier 602 BEL 29+ 23+ 23+ 47.0 Escal'Pades
7 Siri de Leus 605 BEL 30 21 23+ 43.0
8 Gitte Meus 601 NED 26 18 40.0 Team Mountain Network
9 Chloé Lambert 604 BEL 16 16+ 37.0 Entre Ciel et Terre
10 Matilde Delogu 614 ITA 19 5+ 34.0 Stone Climbing Factory
11 Shanni da Cunha e Silva 610 BEL 15 8 31.0 BVKB - Klimax
12 Katrina Bowen 613 BEL 15+ 5+ 28.0 New Rock / EEA

Youth B Female

The competitionresults are not public.

Youth C Female

The competitionresults are not public.

Youth D Female

The competitionresults are not public.

Number of competitors: 12

Name Bib number Nat. Team Reg#
Louis Debrulle 901 BEL Stone Climbing Factory
Rafael Coronado 906 LUX Escal'Pades
Tillo Legley 907 BEL Blueberry Club
Donatien Meeus 902 BEL Stone Climbing Factory
Mathijs van Gorp 912 BEL BVKB - Klimax
Mats Vancraeynest 911 BEL BVKB - Klimax
Aiko Herbos 903 BEL BVKB - Klimax
Lionel Bauduin 910 BEL Brussels Monkeys Climbing
Robin Andries 904 BEL Team ACCM
Lukas Franckaert 909 BEL
Martin Ykman 908 BEL Stone Climbing Factory
Bram Van Deuren 913 BEL BVKB - Klimax

Ronde: Qualification - Routes: Number of competitors: 12

# Name Bib number Nat. Team
1 Lionel Bauduin 910 Brussels Monkeys Climbing
2 Martin Ykman 908 Stone Climbing Factory
3 Robin Andries 904 Team ACCM
4 Tillo Legley 907 Blueberry Club
5 Donatien Meeus 902 Stone Climbing Factory
6 Aiko Herbos 903 BVKB - Klimax
7 Bram Van Deuren 913 BVKB - Klimax
8 Lukas Franckaert 909
9 Mathijs van Gorp 912 BVKB - Klimax
10 Rafael Coronado 906 Escal'Pades
11 Mats Vancraeynest 911 BVKB - Klimax
12 Louis Debrulle 901 Stone Climbing Factory
# Name Bib number Nat. Team
1 Bram Van Deuren 913 BVKB - Klimax
2 Lukas Franckaert 909
3 Mathijs van Gorp 912 BVKB - Klimax
4 Rafael Coronado 906 Escal'Pades
5 Mats Vancraeynest 911 BVKB - Klimax
6 Louis Debrulle 901 Stone Climbing Factory
7 Lionel Bauduin 910 Brussels Monkeys Climbing
8 Martin Ykman 908 Stone Climbing Factory
9 Robin Andries 904 Team ACCM
10 Tillo Legley 907 Blueberry Club
11 Donatien Meeus 902 Stone Climbing Factory
12 Aiko Herbos 903 BVKB - Klimax
19-01-2019 18:16
# Name Bib number Nat. 1 2 1 League. Points Team
1 Rafael Coronado 906 LUX Top 32+ 41 100.0 Escal'Pades
2 Lionel Bauduin 910 BEL Top 28+ 38+ 80.0 Brussels Monkeys Climbing
3 Louis Debrulle 901 BEL Top 32+ 36 65.0 Stone Climbing Factory
4 Lukas Franckaert 909 BEL Top 29+ 36 55.0
5 Mats Vancraeynest 911 BEL 33+ 30+ 31 51.0 BVKB - Klimax
6 Aiko Herbos 903 BEL 27+ 29+ 31 47.0 BVKB - Klimax
7 Donatien Meeus 902 BEL 28+ 22+ 25 43.0 Stone Climbing Factory
8 Tillo Legley 907 BEL 26+ 22+ 40.0 Blueberry Club
9 Martin Ykman 908 BEL 23 18 37.0 Stone Climbing Factory
10 Mathijs van Gorp 912 BEL 21+ 19+ 34.0 BVKB - Klimax
11 Robin Andries 904 BEL 22+ 9+ 31.0 Team ACCM
12 Bram Van Deuren 913 BEL 20+ 12+ 28.0 BVKB - Klimax

Number of competitors: 18

Name Bib number Nat. Team Reg#
Gabriel Olivares Quintanilla 710 BEL New Rock / EEA
Luca Ferrari 705 BEL Stone Climbing Factory
Aurelien Massin 714 BEL Top Rock - l’Elephant
Harry Engelborghs 701 BEL Stone Climbing Factory
Félix Foret 717 BEL Entre Ciel et Terre
Simon Vandenhaute 716 BEL Klimclub Hungaria
Jasper van Malderen 719 BEL BVKB - Klimax
Ties Vancraeynest 718 BEL BVKB - Klimax
Ferre Beirens 706 BEL Vertical Thinking
Samuel Duron 703 BEL Vertical Thinking
Ferre Huylebroek 720 BEL Vertical Thinking
Valère van Hoorde 704 BEL Vertical Thinking
Florian Thill 708 LUX KSE
Sébastien Quatresooz 707 BEL Team ACCM
Stefan Markovsky 711 BUL Klimclub Hungaria
John-Alexandre Vink 709 BEL
Mathias Evrard 713 BEL CAB Liège /Gecko
Zéphyr Defays 702 BEL Escal'Pades

Ronde: Qualification - Routes: Number of competitors: 18

# Name Bib number Nat. Team
1 John-Alexandre Vink 709
2 Simon Vandenhaute 716 Klimclub Hungaria
3 Ferre Beirens 706 Vertical Thinking
4 Félix Foret 717 Entre Ciel et Terre
5 Sébastien Quatresooz 707 Team ACCM
6 Jasper van Malderen 719 BVKB - Klimax
7 Ties Vancraeynest 718 BVKB - Klimax
8 Aurelien Massin 714 Top Rock - l’Elephant
9 Stefan Markovsky 711 Klimclub Hungaria
10 Samuel Duron 703 Vertical Thinking
11 Gabriel Olivares Quintanilla 710 New Rock / EEA
12 Valère van Hoorde 704 Vertical Thinking
13 Zéphyr Defays 702 Escal'Pades
14 Luca Ferrari 705 Stone Climbing Factory
15 Mathias Evrard 713 CAB Liège /Gecko
16 Florian Thill 708 KSE
17 Harry Engelborghs 701 Stone Climbing Factory
18 Ferre Huylebroek 720 Vertical Thinking
# Name Bib number Nat. Team
1 Samuel Duron 703 Vertical Thinking
2 Gabriel Olivares Quintanilla 710 New Rock / EEA
3 Valère van Hoorde 704 Vertical Thinking
4 Zéphyr Defays 702 Escal'Pades
5 Luca Ferrari 705 Stone Climbing Factory
6 Mathias Evrard 713 CAB Liège /Gecko
7 Florian Thill 708 KSE
8 Harry Engelborghs 701 Stone Climbing Factory
9 Ferre Huylebroek 720 Vertical Thinking
10 John-Alexandre Vink 709
11 Simon Vandenhaute 716 Klimclub Hungaria
12 Ferre Beirens 706 Vertical Thinking
13 Félix Foret 717 Entre Ciel et Terre
14 Sébastien Quatresooz 707 Team ACCM
15 Jasper van Malderen 719 BVKB - Klimax
16 Ties Vancraeynest 718 BVKB - Klimax
17 Aurelien Massin 714 Top Rock - l’Elephant
18 Stefan Markovsky 711 Klimclub Hungaria
19-01-2019 18:16
# Name Bib number Nat. 1 2 1 League. Points Team
1 Ties Vancraeynest 718 BEL Top Top Top 100.0 BVKB - Klimax
2 Luca Ferrari 705 BEL Top 27+ 35+ 80.0 Stone Climbing Factory
3 Jasper van Malderen 719 BEL 39 30+ 28 65.0 BVKB - Klimax
4 Ferre Huylebroek 720 BEL 34+ 27+ 26+ 55.0 Vertical Thinking
5 Gabriel Olivares Quintanilla 710 BEL 29+ 24 24 51.0 New Rock / EEA
6 John-Alexandre Vink 709 BEL 33+ 17+ 24 47.0
7 Samuel Duron 703 BEL 31 25 16+ 43.0 Vertical Thinking
8 Sébastien Quatresooz 707 BEL 29+ 23+ 16+ 40.0 Team ACCM
9 Stefan Markovsky 711 BUL 29+ 21 37.0 Klimclub Hungaria
10 Ferre Beirens 706 BEL 23 22 34.0 Vertical Thinking
11 Valère van Hoorde 704 BEL 23 18+ 31.0 Vertical Thinking
12 Florian Thill 708 LUX 22+ 17+ 28.0 KSE
13 Zéphyr Defays 702 BEL 21 18+ 26.0 Escal'Pades
14 Harry Engelborghs 701 BEL 22+ 17 24.0 Stone Climbing Factory
15 Félix Foret 717 BEL 22+ 16 22.0 Entre Ciel et Terre
16 Mathias Evrard 713 BEL 21+ 16+ 20.0 CAB Liège /Gecko
17 Simon Vandenhaute 716 BEL 16+ 16+ 18.0 Klimclub Hungaria
18 Aurelien Massin 714 BEL 15 12+ 16.0 Top Rock - l’Elephant

Youth B Male

The competitionresults are not public.

Youth C Male

The competitionresults are not public.

Youth D Male

The competitionresults are not public.