Belgian Lead Youth Cup 1, Sun, 05 Jan 2020 08:34:00 +0100, New Rock, Auderghem

Discipline: Lead
League: Belgian Lead Youth Cup 2020
Status: Processed
Description: Coaches information: https://drive.google.com/file/d/19M7z5ZNX7ig8BSm1wzqRWRmQH0K6OL8i/view?usp=sharing

Provisional Timing:


8:00-9:00 registration
9:15-9:50 briefing followed by demonstration
10:00 start route 1 and ±12:30 start route 2

15:00 opening isolation and 15:20 closing isolation (provisional)
15:30 observation (provisional)
16:00 finals (provisional)
18:00 podium

Junior Female

Number of competitors: 5

Name Bib number Nat. Team Reg#
Morgane Daele 105 BEL
Lucie Delcoigne 101 BEL
Perrine Bieux 102 LUX Escal'Pades
Camille De Wit 103 BEL Klimclub Hungaria
Charlène Tilborghs 104 BEL

Ronde: Qualification - Routes: Number of competitors: 5

# Name Bib number Nat. Team
1 Morgane Daele 105
2 Camille De Wit 103 Klimclub Hungaria
3 Charlène Tilborghs 104
4 Lucie Delcoigne 101
5 Perrine Bieux 102 Escal'Pades
# Name Bib number Nat. Team
1 Lucie Delcoigne 101
2 Perrine Bieux 102 Escal'Pades
3 Morgane Daele 105
4 Camille De Wit 103 Klimclub Hungaria
5 Charlène Tilborghs 104
05-01-2020 18:36
# Name Bib number Nat. 1 2 1 League. Points Team
1 Charlène Tilborghs 104 BEL Top Top 41+ 100.0
2 Camille De Wit 103 BEL Top Top 39+ 80.0 Klimclub Hungaria
3 Morgane Daele 105 BEL Top Top 31+ 65.0
4 Lucie Delcoigne 101 BEL Top Top 31 53.0
4 Perrine Bieux 102 LUX Top Top 31 53.0 Escal'Pades

Youth A Female

Number of competitors: 9

Name Bib number Team Reg#
Siri de Leus 309
Ysaline Daele 305 New Rock / EEA
Katrina Bowen 307 New Rock / EEA
Lucie Watillon 310 Team Club Alpin Brabant
Chloé Lambert 301 Entre Ciel et Terre
Silke Dewitte 312 BVKB - Klimax
Juliette Colpin-van Swam 302 CAB Liège /Gecko
Juliette Meunier 306 Escal'Pades
Oriane Casier 311 ESKIlibre

Ronde: Qualification - Routes: Number of competitors: 9

# Name Bib number Team
1 Ysaline Daele 305 New Rock / EEA
2 Oriane Casier 311 ESKIlibre
3 Juliette Colpin-van Swam 302 CAB Liège /Gecko
4 Silke Dewitte 312 BVKB - Klimax
5 Lucie Watillon 310 Team Club Alpin Brabant
6 Chloé Lambert 301 Entre Ciel et Terre
7 Katrina Bowen 307 New Rock / EEA
8 Juliette Meunier 306 Escal'Pades
9 Siri de Leus 309
# Name Bib number Team
1 Chloé Lambert 301 Entre Ciel et Terre
2 Katrina Bowen 307 New Rock / EEA
3 Juliette Meunier 306 Escal'Pades
4 Siri de Leus 309
5 Ysaline Daele 305 New Rock / EEA
6 Oriane Casier 311 ESKIlibre
7 Juliette Colpin-van Swam 302 CAB Liège /Gecko
8 Silke Dewitte 312 BVKB - Klimax
9 Lucie Watillon 310 Team Club Alpin Brabant
05-01-2020 18:36
# Name Bib number 1 2 1 League. Points Team
1 Lucie Watillon 310 Top Top Top 100.0 Team Club Alpin Brabant
2 Silke Dewitte 312 Top 31 32+ 80.0 BVKB - Klimax
3 Siri de Leus 309 Top 30+ 28+ 65.0
4 Juliette Meunier 306 38 31 25 55.0 Escal'Pades
5 Ysaline Daele 305 39 27 23+ 51.0 New Rock / EEA
6 Juliette Colpin-van Swam 302 38+ 30 22 47.0 CAB Liège /Gecko
7 Katrina Bowen 307 39+ 21+ 43.0 New Rock / EEA
8 Chloé Lambert 301 37+ 22+ 40.0 Entre Ciel et Terre
9 Oriane Casier 311 29 13 37.0 ESKIlibre

Youth B Female

The competitionresults are not public.

Number of competitors: 13

Name Bib number Nat. Team Reg#
Gabriel Olivares Quintanilla 210 BEL New Rock / EEA
Florian Thill 204 LUX KSE
Samuel Duron 201 BEL Vertical Thinking
Valère van Hoorde 205 BEL Vertical Thinking
Roman Brusselmans 215 BEL New Rock / EEA
Lionel Bauduin 213 BEL
Robin Andries 214 BEL Team ACCM
Mats Vancraeynest 207 BEL BVKB - Klimax
Luca Ferrari 212 BEL Stone Climbing Factory
Aiko Herbos 206 BEL BVKB - Klimax
Sébastien Quatresooz 208 BEL Team ACCM
Simon Vandenhaute 202 BEL Klimclub Hungaria
John-Alexandre Vink 211 BEL

Ronde: Qualification - Routes: Number of competitors: 13

# Name Bib number Nat. Team
1 Lionel Bauduin 213
2 Samuel Duron 201 Vertical Thinking
3 John-Alexandre Vink 211
4 Simon Vandenhaute 202 Klimclub Hungaria
5 Roman Brusselmans 215 New Rock / EEA
6 Robin Andries 214 Team ACCM
7 Gabriel Olivares Quintanilla 210 New Rock / EEA
8 Luca Ferrari 212 Stone Climbing Factory
9 Florian Thill 204 KSE
10 Mats Vancraeynest 207 BVKB - Klimax
11 Valère van Hoorde 205 Vertical Thinking
12 Sébastien Quatresooz 208 Team ACCM
13 Aiko Herbos 206 BVKB - Klimax
# Name Bib number Nat. Team
1 Luca Ferrari 212 Stone Climbing Factory
2 Florian Thill 204 KSE
3 Mats Vancraeynest 207 BVKB - Klimax
4 Valère van Hoorde 205 Vertical Thinking
5 Sébastien Quatresooz 208 Team ACCM
6 Aiko Herbos 206 BVKB - Klimax
7 Lionel Bauduin 213
8 Samuel Duron 201 Vertical Thinking
9 John-Alexandre Vink 211
10 Simon Vandenhaute 202 Klimclub Hungaria
11 Roman Brusselmans 215 New Rock / EEA
12 Robin Andries 214 Team ACCM
13 Gabriel Olivares Quintanilla 210 New Rock / EEA
05-01-2020 18:36
# Name Bib number Nat. 1 2 1 League. Points Team
1 Gabriel Olivares Quintanilla 210 BEL Top 40 Top 100.0 New Rock / EEA
2 Lionel Bauduin 213 BEL Top 38+ Top 80.0
3 John-Alexandre Vink 211 BEL Top 41 42 65.0
4 Luca Ferrari 212 BEL 32+ 41 39 55.0 Stone Climbing Factory
5 Aiko Herbos 206 BEL Top Top 37+ 51.0 BVKB - Klimax
6 Mats Vancraeynest 207 BEL Top 38+ 35 47.0 BVKB - Klimax
7 Samuel Duron 201 BEL 32+ 37+ 30+ 43.0 Vertical Thinking
8 Roman Brusselmans 215 BEL 32 37 24+ 40.0 New Rock / EEA
9 Robin Andries 214 BEL 36+ 24 24 37.0 Team ACCM
10 Sébastien Quatresooz 208 BEL 21+ 32 34.0 Team ACCM
11 Simon Vandenhaute 202 BEL 21+ 25 31.0 Klimclub Hungaria
12 Florian Thill 204 LUX 21+ 24 28.0 KSE
13 Valère van Hoorde 205 BEL 20+ 24 26.0 Vertical Thinking

Number of competitors: 16

Name Bib number Nat. Team Reg#
Nathan Rousselle 407 BEL Escal'Pades
Jim Zeimes 402 LUX Escal'Pades
Félix Hervé 410 LUX KSE
Thibo Bourgeois 403 BEL Stone Climbing Factory
Arthur Bouquet 413 BEL Vertical Thinking
Ferre Huylebroek 418 BEL Vertical Thinking
Pol Freres 415 LUX KSE
Kamiel Saenen 419 BEL Kajoe
Félix Foret 417 BEL Entre Ciel et Terre
Jasper van Malderen 414 BEL BVKB - Klimax
Ties Vancraeynest 420 BEL BVKB - Klimax
Maxime Duculot 408 BEL ESKIlibre
Martin Dassesse 404 BEL CAB Liège /Gecko
Florian Funcken 416 BEL Entre Ciel et Terre
Stefan Markovsky 409 BUL Klimclub Hungaria
Maxim Milet 401 BEL Kajoe

Ronde: Qualification - Routes: Number of competitors: 16

# Name Bib number Nat. Team
1 Stefan Markovsky 409 Klimclub Hungaria
2 Félix Hervé 410 KSE
3 Jim Zeimes 402 Escal'Pades
4 Jasper van Malderen 414 BVKB - Klimax
5 Arthur Bouquet 413 Vertical Thinking
6 Thibo Bourgeois 403 Stone Climbing Factory
7 Ferre Huylebroek 418 Vertical Thinking
8 Maxim Milet 401 Kajoe
9 Kamiel Saenen 419 Kajoe
10 Maxime Duculot 408 ESKIlibre
11 Nathan Rousselle 407 Escal'Pades
12 Ties Vancraeynest 420 BVKB - Klimax
13 Martin Dassesse 404 CAB Liège /Gecko
14 Pol Freres 415 KSE
15 Florian Funcken 416 Entre Ciel et Terre
16 Félix Foret 417 Entre Ciel et Terre
# Name Bib number Nat. Team
1 Kamiel Saenen 419 Kajoe
2 Maxime Duculot 408 ESKIlibre
3 Nathan Rousselle 407 Escal'Pades
4 Ties Vancraeynest 420 BVKB - Klimax
5 Martin Dassesse 404 CAB Liège /Gecko
6 Pol Freres 415 KSE
7 Florian Funcken 416 Entre Ciel et Terre
8 Félix Foret 417 Entre Ciel et Terre
9 Stefan Markovsky 409 Klimclub Hungaria
10 Félix Hervé 410 KSE
11 Jim Zeimes 402 Escal'Pades
12 Jasper van Malderen 414 BVKB - Klimax
13 Arthur Bouquet 413 Vertical Thinking
14 Thibo Bourgeois 403 Stone Climbing Factory
15 Ferre Huylebroek 418 Vertical Thinking
16 Maxim Milet 401 Kajoe
05-01-2020 18:36
# Name Bib number Nat. 1 2 1 League. Points Team
1 Ties Vancraeynest 420 BEL Top Top Top 100.0 BVKB - Klimax
2 Nathan Rousselle 407 BEL Top Top 50+ 80.0 Escal'Pades
3 Jasper van Malderen 414 BEL Top 21+ 50+ 65.0 BVKB - Klimax
4 Arthur Bouquet 413 BEL Top 21+ 47+ 55.0 Vertical Thinking
5 Jim Zeimes 402 LUX Top 37+ 46+ 51.0 Escal'Pades
6 Stefan Markovsky 409 BUL Top 34+ 45+ 47.0 Klimclub Hungaria
7 Ferre Huylebroek 418 BEL Top 34 31+ 43.0 Vertical Thinking
8 Pol Freres 415 LUX 42+ 32+ 20+ 40.0 KSE
9 Félix Foret 417 BEL 40+ 32+ 37.0 Entre Ciel et Terre
10 Félix Hervé 410 LUX 33 28 34.0 KSE
11 Thibo Bourgeois 403 BEL 39 21+ 31.0 Stone Climbing Factory
12 Florian Funcken 416 BEL 33 21+ 28.0 Entre Ciel et Terre
13 Kamiel Saenen 419 BEL 31+ 21+ 26.0 Kajoe
14 Martin Dassesse 404 BEL 35 1+ 24.0 CAB Liège /Gecko
15 Maxim Milet 401 BEL 26+ 21+ 22.0 Kajoe
16 Maxime Duculot 408 BEL 23 1+ 20.0 ESKIlibre

Youth B Male

The competitionresults are not public.